Zainspirowanie i udział w projekcie „Studia Praktyczne”

zainspirowanie i udział w projekcie „studia praktyczne”

Zainspirowanie i udział w projekcie „Studia Praktyczne”

Rusza druga edycja tzw. studiów praktycznych.

25 firm z regionu zadeklarowało chęć przyjęcia studentów na płatne, kilkumiesięczne staże w ramach drugiej edycji projektu tzw. studiów praktycznych. Dla studentów to okazja by zyskać doświadczenie, dla firm – by znaleźć i wykształcić sobie pracowników.

„Studia praktyczne – staże zawodowe” to wspólna inicjatywa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG); Parku Naukowo – Technologicznego w Opolu, Politechniki Opolskiej i opolskich firm. W pierwszej, pilotażowej edycji, która właśnie się kończy, wzięło udział 8 studentów Politechniki Opolskiej, a na staże przyjęło ich 6 opolskich firm. Edycja druga będzie realizowana, bo taką potrzebę zgłaszali w ostatnich miesiącach sami przedsiębiorcy.
W pilotażowej edycji programu wzięli udział studenci mechaniki i budowy maszyn oraz mechatroniki.

Stażyści mieli możliwość podjęcia pracy w jednej z sześciu firm. Każdy z nich ma swojego opiekuna, który przybliża mu pracę danego przedsiębiorstwa i stanowiska.

Jednym ze studentów, który podjął płatny staż, jest Bartłomiej Muczyński, z III roku mechaniki i budowy maszyn. Korzysta on z Indywidualnej Organizacji Studiów, co ułatwia pogodzenie zajęć na uczelni z pracą w firmie Pasta Food Company.

Poza tą firmą studentów przyjęło jeszcze pięć innych, w tym: Zakłady Produkcyjne NUTRICIA, Park Naukowo-Technologiczny, czy Zakład Technologii Wysokoenergetycznych „EXPLOMET”.

Jak zaznacza Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, ma to być projekt, który zwiąże studentów, a później absolwentów z lokalnym rynkiem pracy.

Program „Studia praktyczne – staże zawodowe” powstał we współpracy Politechniki Opolskiej z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, Parkiem Naukowo-Technologiczym oraz opolskimi przedsiębiorstwami.